Mille järgi hinnata ja analüüsida laekunud CV’sid?

Kui töökuulutus on üleval ja CV’d hakkavad laekuma, siis tasub neid esmalt analüüsida natuke teistsuguse pilguga. Vaata, kas kandidaatide profiil ja tase on selline, mida ootad? Kui ei, siis tee esimesel võimalusel muudatusi kas töökuulutuses, kuulutamise kohas või visuaalis.

Võib olla üsna väljakutsuv hakata võõraid inimesi vaid paberil väljatoodu põhjal hindama. Samas on see vajalik, sest kui ametikohale kandideeris mitukümmend inimest, siis kõigiga kohtumine on asjatu aja raiskamine, mis viib töökoormuse suureks ja venitab värbamisprotsessi väga pikaks.

Üldiselt on raske täiuslikku inimest leida. Ikka on vaja teha kompromisse. Näiteks et riskida sellega, et ta on tihe tööandjate vahetaja, aga samas väga haritud ja end rohkelt täiendkoolitanud. Või ta on just väga pikalt ainult ühte asja teinud ja pole pärast ülikooli lõppu ühelgi koolitusel käinud, mis seab kahtluse alla tema uue info omandamise võime ja tahte areneda.

Vaata CV ülesehitust ja üldist välimust

Esimene asi, millega resümeed hinnata, on selle välimus ja ülesehitus. Kas see näeb hea, korrektne, läbimõeldud välja? On sel info edastatud ja kokku pandud viisakalt, kas sellest õhkub haritust või tundub juba pelgalt CV’d ja kaaskirja vaadates, et tegemist on inimesega, kelle kohta saab öelda pigem „plähmerdis“?

Kuidas tundub sulle inimese pilt?

Esmamulje loob pilt, aga selle asemel, et hinnata, kas inimene on sulle isiklikult sümpaatne või mitte, vaata pilti professionaalsemalt. Kas foto on kvaliteetne, kas inimene on pildil viisakalt riides ja soliidne, on see ametlikum foto või on nägu lõigatud välja suvaliselt pildilt?

Analüüsi töökogemusi

Töökogemuste analüüsimine nõuab natuke pikemat ja põhjalikumat süvenemist. Vaata, kus ta on töötanud, millistel ametikohtadel ning kui kaua ta neil on püsinud. Kui tal on rohkelt näiteks 1-2 aastaseid töösuhteid, siis see tekitab küsimust, et miks ta nii tihti tööandjat vahetab? Ehk on inimene püsimatu, väga muutlik või ei saa oma tööga hakkama? Kui ta on aga väga pikalt, lausa üle 10-15 aasta ühes kohas töötanud, siis sel võivad olla nii plussid kui miinused. Järelikult on tegemist püsiva, stabiilse ja pühendunud inimesega, aga samas võib see näidata ka mugavustsoonis olemist, klammerdumist vms.

Kas ja kes on tema soovitajad?

Soovitajad on väga väärtuslikud, sest kuigi nad on juba eeldatavasti antud inimese suhtes positiivselt häälestatud (vaevalt keegi enda soovitajaks paneb inimese, kellele ta ei meeldinud), siis võib soovitajatega kontakteerumine anda suurepärase ülevaate, millise inimesega on tegu. Nendega vesteldes küsi kindlasti ka nõrkuste, väljakutsete ja arendamist vajavate asjade kohta.

Haridus, lisakoolitused ja enesetäiendus

Kus inimene on õppinud, kas tal on erialane haridus ning kas ta on huvitatud ka enesearengust ja täiendõppest? Analüüsi hariduskäiku ja lisakoolitusi ning vaata, kas CV põhjal tundub inimene olevat avatud maailmale, tunneb huvi uue info vastu ning soovib end pidevalt arendada?

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Kuidas koostada töökuulutust?