Meeskond on täpselt nii hea kui on juht

Artikkel 5 (0.osa)

„Juhtidega töötades näen selgelt, kui suur roll on juhi isiksusel nii värbamisel, meeskonna loomisel kui tööjõu liikumisel,“ ütleb Enesekindlusvabriku HR-juht Ketlin Kasak.

Öeldakse, et kala hakkab mädanema peast. See võrdlus on üle toodud paljudesse teistesse eluvaldkondadesse, ettevõtlus ja HR kaasa arvatud. Ka siin saab öelda, et iga ettevõtte süda ehk „pea“ on tema juht ning just juhist oleneb see, kui hea on ettevõtte maine, meeskond ning sisekliima.

„Oma pika töökarjääri jooksul olen partnerina kaasas käinud mitmete ettevõtetega, näinud kõrvalt juhtide arengut ja muutusi sellega seoses ka firma sees. Paljud juhid imestavad, et miks varem kandideerisid avatud tööpositsioonidele pigem ebasobivad ja madala kompetentsiga inimesega, nüüd aga vastupidi. Vastus peitub juhis endas, sest kui tõuseb juhi kvaliteet, siis tõuseb ka kogu meeskonna kvaliteet,“ selgitab üle kümneaastase personalitöö kogemusega Ketlin asjade tagamaad.

Maailm on meie peegel

Võib kõlada esoteeriliselt, aga tegelikult peab see paika, et maailm on meie peegel. Mida endast välja kiirgame, seda ka vastu saame. „Ma hästi usun sellesse mõttesse ja tõestust olen palju näinud. Kui juht on omadega puntras, närviline ega võta mingit vastutust ei oma emotsioonide, sõnade ega tegude eest, siis on kogu ettevõtte sisekliima samasugune,“ toob Ketlin välja.

Tema sõnul on üks kõige kurvemaid asju värbamise töös see, kui ta on meeskonnaga teinud ära suure töö ettevõtte maine tõstmiseks, töötajate leidmiseks ning kui potentsiaalsetel või juba välja valitud töötajatel on aeg kohtuda juhiga, siis nullib ebateadlik ja toores juht kogu nähtud vaeva. „Kui juht on ebaviisakas, kohatu või näiteks liiga järsk, siis ei teki töötajal tema ega kogu ettevõtte vastu usaldust. Sedasi on häid inimesi raske leida,“ teab ta.

Meeskond on seal, kus on juht

Ja seda see tähendabki, et firma on oma arengus täpselt seal, kus on juht. Sest just juht on ettevõtte kõige suurem motivaator ja innovaator, aga ka pidurdaja. Juhi pärast võib olla ettevõttes suur kaadrivoolavus, palju nn ussitamist ja tagarääkimist, aga samal ajal võib olla juht ka suurepärase maine looja ja põhjus, miks inimesed ise avaldavad soovi antud ettevõttesse tööle asuda. „Juba ammu on teada, et palganumber pole ainuke ega esimene motivatsiooniallikas, mis inimest tööl hoiab. Raha on oluline, aga raske juhiga ei hoia inimest kinni ükski palgatase,“ tõdeb Ketlin Kasak.

Hea juht tegeleb eelkõige iseendaga – areneb nii tööalaselt ja professionaalselt, aga ka isiklikus plaanis. Mida rohkem oskab juht analüüsida enda lapsepõlve, on tegelenud oma emotsioonidega, teeb sporti ja pöörab tähelepanu lisaks füüsisele ka oma hingele ja vaimule, seda tasakaalukam ta on ning seda rohkem oskab ta ise teadlikult oma elu luua. See on aga inspiratsiooniks, innustuseks ja eeskujuks tervele meeskonnale, luues hea õhkkonna ettevõttesse. Hea õhustik on aga aluseks edukale tegevusele, millesse tahavad panustada kõik meeskonna liikmed.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Mis on kõige suurem eetikaviga, mida ettevõtja saab teha?