Kuidas teada, kas tegemist on õige inimesega su meeskonda?

Kujuta ette olukorda – su vabale ametikohale esitati sada sooviavaldust. Sinul koos mõne meeskonnakaaslasega tuleb otsustada, keda kutsuda töövestlusele. Vahet pole, kas otsid inimest enda firmasse või mõnele kliendile, küsimus on alati üks – kuidas teada, kes on see See Õige?

Minu jaoks on kõige tähtsam üks – sisetunne. Jah, igas valdkonnas on omad nüansid, millele tuleb tähelepanu pöörata ja mis määravad suurt rolli, kuid ikka ja jälle jõuan mina ringiga tagasi sisetundeni.

Töövestlusele võiks kutsuda laiema seltskonna. Kutsutute sees võiks olla neid, kellel on paberite poolest head näitajad, kes on kõrgelt haritud või vastava pikaajalise töökogemusega. Aga kutsu ka neid, kelle suhtes on hea ja õige sisetunne, isegi kui töökogemus puudub või vastavat haridust pole.

Just töövestlustel on oluline jälgida oma sisetunnet ja see on koht, mis eristab kogenud värbajat algajast. Kogenud värbamisspetsialist teab täpselt, mis tunne ta sees peab olema, kui ta inimest näeb, temaga suhtleb ja teda “tunnetab”. Seda ei saa õppida, seda saab ainult aastate jooksul omandada.

Tänu oma tuhandetele töövestlustele, mida karjääri jooksul teinud olen, tean – esimese 15 minuti jooksul peab inimesega tekkima klapp. Kui seda ei teki, siis ei hakka seda tõenäoliselt kunagi tekkima. Klapp peaks tekkima nii juhil kui ka inimestel, kes uue meeskonnaliikmega igapäevaselt koos hakkavad töötama. Seetõttu peaksid ka nemad töövestlusel osalema, et saaksid tajuda oma sisetunnet ning vaadata, kas on selge JAH nende poolt.

Võib ju mõelda, et “küll see tunne ajapikku tekib”. Vahel tõepoolest võib tekkida, aga kogu tööprotsess, asjaajamise sujumine ning meeskonda sulandumine on oluliselt paremad, kui klapp ja sobivus on kohe olemas. Sest mida ei ole, seda ei ole ja suure tõenäosusega kunagi ka ei tule. Võib minna paremaks, aga leige kartul ei maitse kunagi nii hästi kui ahjusoe krõbe värske kartul.

Värbamisspetsialisti, värbava juhi ja/või tegevjuhina on oluline tunda oma meeskonda. Mida põhjalikumalt tead, kes su tiimis on, seda tugevam on ka sisetunne uue inimese suhtes. See omakorda suurendab “õigete valikute” tegemist ning ettevõtte kasvu, arengut ja numbrite suurenemist.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Miks on oluline kaasata värbamisprotsessi terve meeskond?