Miks on uue töötaja sisseelamisprotsess sedavõrd kriitilise tähtsusega?

Esialgu võib sõna „sisseelamisprotsess“ tunduda eelkõige pehmetele väärtustele põhinev – kuidas inimest meeskonda sulatada ja teda mugavalt tundma panna, aga tegelikult on see hoopis midagi ärilisemat ja tõsisemat.

Sisseelamisprotsess on värbamisprotsessi viimane osa, kuid see kuulub kahtlemata värbamise juurde. Professionaalne värbamismeeskond mõtleb uut inimest tööle võttes läbi juba ka sisseelamisprotsessi, sest selle mõõdikud ja näitajad tuleb paika saada vaat et isegi enne värbamise algust.

Profiilikirjeldus annab suurepärase võimaluse juhil väga detailselt läbi mõelda, keda tal täpselt meeskonda juurde vaja on, mis tööd see inimene tegema hakkab ja millised saavad olema tema töö tulemuslikkuse mõõdikud. Teisisõnu – kuidas me teame, kas inimene on sel tööl hea, kas talle see sobib ning kas ta on meie jaoks piisavalt efektiivne.

Sisseelamisprotsess hõlmab konkreetseid tegevusi, mida on võimalik hinnata. Põhjus, miks peavad sisseelamisprotsessi mõõdikud teada olema juba enne värbamist peitub selles, et kandidaatidele saab neid siis samamoodi tutvustada. Ja see on koht, mis võib tööle soovijate seast välja praakida need, kes tegelikult antud kohale ei sobikski. Kui inimene tutvub sisseelamisprotsessi väljundi, mõõdikute ja numbriliste pooltega, siis peavad need talle sobima. Vastasel juhul ei ole tal tõenäoliselt ka pikemas perspektiivis ettevõttes pikka teed.

Mis siis on sisseelamisprotsessi mõõdikuteks?

Palju oleneb see muidugi tööst, valdkonnast, positsioonist ja inimesest, aga üldjuhul on nendeks kõnede arv, müükide arv, distsipliini jälgimine, kiirus, efektiivsuse kasv numbrilistes näitajates, töö kvaliteet (eriti hästi mõõdetav tootmises), asjade õppimise tulemuslikkus.

Juhtivatel positsioonidel olevad inimesed peaksid sisseelamisprotsessi ajal olema altid ja avatud proovima erinevaid ametikohti oma ettevõttes, sest ainult nii saab juht oma töötajaid kõige paremini mõista. Inimene, kes pole valmis lipsu eest võtma ja tootmisliinil tund aega tööd tegema, ütleb suhtumisega enda kohta väga palju.

Variant on anda sisseelamise ajal inimesele ka mõni lühem projekt või konkreetne asi, mille eest vastutada ning hinnata siis tema hakkama saamist. Jälgi, kuidas ta suhtleb, kohustusi võtab, vastutusega hakkama saab ja tähtaegadest kinni peab.

Millised on sisseelamise protsessi pehmed väärtused?

Ka pehmeid väärtusi ei saa alahinnata ega kõrvale jätta. Nendeks on meeskonda ja tervesse ettevõttesse sulandumine, sarnaste väärtuste omamine, soe vastuvõtt ja tegevused, mis sulatavad „jää“ ning tekitavad inimesele koduse tunde.

Katseaeg on tavaliselt neli kuud ja see on ideaalne aeg mõlemale osapoolele, et tunnetada, kas kõik on sobilik. Erinevad mõõdikud annavad lisaindikaatoreid nii tööandjale kui töövõtjale, mõistmaks, kas antud ametipost inimesele sobib.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Kõik juriidikast – milline leping millal sobib?