Kust alustada, kui vaja läbi viia uue inimese värbamine

Artikkel 6 (0.osa)

„Ma olen korduvalt ise ja ka koos partneritega läbi teinud protsesse, kus väikesed või suurte ettevõtete juhid vajavad lisainimesi. Tänu sellele tean, millised on värbamise protsess, väljakutsed ja peamised tehtavad vead,“ ütleb Enesekindlusvabriku looja ja HR-partner Ketlin Kasak.

Suurte firmade puhul on uute inimeste värbamine mõnevõrra teistsuguse protsessiga kui keskmise- ja eriti väikeettevõtete puhul. Käibevahendid on teised ja see võimaldab lisatööjõudu palgata värbamisagentuure kasutades. Eriti aga väikeettevõtjad on need, kelle majandusseisu laienemine mõjutab.

Klassikaline stsenaarium on järgnev – ettevõtlik ja hea ideega inimene asutab kas üksi või koos ühe-kahe sõbraga äri, milles esialgu täidetakse kõiki valdkondi ise. Nii teeb üks inimene müügi- kui turundustööd, on finantsjuht ja koristaja, logistik ning strateeg. Ühel hetkel mahud kasvavad ja tekib loogiline vajadus lisakäte või -mõistuse järgi. Palgatakse inimene ja tihtipeale ollakse aasta hiljem pankrotis. Miks nii?

Värbamine tähendab esialgu raha väljavoolu

„Arvatakse, et kui uus inimene tuleb tööle, siis hakkab ta kohe kasumit suurendama. Ei hakka. Kõigepealt kasvab juhi enda töökoormus uue inimese väljaõpetamise tõttu ja alles umbes pool aastat hiljem võib hakata töö oma vilju kandma ka finantsides,“ teab Ketlin, kelle sõnul pole paljud ettevõtjad personali palkamise majanduslikult piisavalt läbi mõelnud.

See tähendab, et sisuliselt viib uus inimene pool aastat raha ainult välja ning hakkab alles siis tagasi tooma. „Finantsid on esimene asi, mis vaja läbi mõelda. Kas mul on kuue kuu palgafond olemas või vähemalt igakuiselt saadav?“ küsib Ketlin küsimuse, mida iga ettevõtja enne uue inimese palkamist endalt kriitiliselt küsima peaks.

Ja nii leiavadki paljud ettevõtjad umbes neljandal kuul, et uus inimene mitte ei teinud elu lihtsamaks, vaid hoopis keerulisemaks – juhil endal on väljaõpetamisprotsessi tõttu tööd palju rohkem ning raha läheb ka välja nii mis mühiseb. „Ja just siis, kui toimuks murdepunkt väljaõppe ja tagasiteenimise vahel, annavad paljud alla,“ ütleb Ketlin Kasak.

Värbamise protsess hõlmab rohkelt detaile

Kui raha on olemas ja majanduslik pool läbi mõeldud, siis tekivad uued küsimused – mismoodi luua atraktiivset töökuulutust ja intervjuusid läbi viia, kust leida head kandidaadid, kuidas aru saada, kes on õige inimene mu vajaduste jaoks ning lõpuks vaja sõlmida ka õige leping ja inimene välja koolitada.

„Personali värbamine on pikk protsess, mis hõlmab endas tohutult pisidetaile. Kui tahta parimat kandidaati, siis tuleb iga etapp ka parimalt läbi viia. Meil on palju teadmisi ja oskusi, mida meeleldi jagame,“ sõnab Ketlin ja lisab, et kui mõni arukas juht tahaks värbamise asemel hoopis põhitegevusele keskenduda, siis on Enesekindlusvabrik meeleldi valmis appi tulema uute inimeste leidmisel.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Kuidas saab juht oma taset tõsta?