Kuidas aru saada, et inimene ei sobi meeskonda?

On loogiline, et kõik ei saa kõigile meeldida, aga meeskonna võimalikult edukaks toimimiseks on vaja võimalikult palju teineteisega sobituda. Kuidas aga aru saada, kui keegi tõepoolest tiimi ei sulandu või sinna ei sobi?

Juht peab olema osav psühholoog, et lugeda inimeste kehakeelt, varjatud sõnumeid ja saada aru, mida teatud lausetega tegelikult öelda tahetakse. Sest tihtipeale on välja öeldud laused ja nende tegelik sõnum erinevad.

Toon välja mõned nüansid, mis võivad viidata sellele, et töövestlusel olev inimene ei sobi meeskonda või on su meeskonnas juba keegi, kes sinna tegelikult ei sobi:

  • Töövestlusel meeskonnaga ei tekkinud head klappi

Uue inimese naljad ei tundunud tiimile naljakad või oli kogu suhtlemine pealesunnitud ja ebamugav. Samuti võivad väärtushinnangud ja ellusuhtumine olla põhjusteks, miks sünergiat ei teki.

  • Meeskond pole üksmeelel uue inimese sobivuses

Üldiselt on nii, et JAH on alati selge, kindel ja tugev. Kui on juba kahtlused ja ebakindlus, siis pole järelikult vastus JAH. Seega on tiimi tagasiside oluline – kui on “nende inimene”, siis nad tunnevad selle ära ja kõigi vastus on positiivne. Kui enamuse arvamus on aga kahtlev või ebalev, siis tasub veel sobivaid kandidaate otsida.

  • Ühisüritustel osalemise protsent on madal

Kui ettevõte korraldab oma meeskonnale ühisüritusi ja nende osalemise protsent on madal, siis tuleb analüüsida, et kas mitteosalemise põhjus peitus sündmuse iseloomus (ehk et kas töötajad tahavad midagi muud teha) või ei soovita teatud inimesega väljaspool tööaega koos aega veeta ja seetõttu on lihtsam üritusele mitte minna. Ühtne meeskond tahab koos asju ette võtta!

  • Inimesed hakkavad ettevõttest selle töötaja pärast lahkuma

See on koht, kus juht peab viivitamatult tegutsema. Kui firmast hakkab tiimiliikmeid ära minema, sest koostöö kellegagi ei sobi, siis tuleb protsesse, inimsuhteid ja sobivust kiirelt analüüsida. Kui ühe inimese pärast hakkavad teised lahkuma, siis soovitan kriitiliselt mõelda, kas see “üks” on sedavõrd väärtuslik, et kaotada teised? Või on tegemist tõesti tõrvatilgaga meepotis, mis tuleb esimesel võimalusel välja vahetada, vältimaks kogu meepoti reostumist.

  • Tekivad grupeeringud, salatsemine, tagarääkimine ja õelutsemine

Seda osa juht sageli ei näe, sest juhi ees tahetakse näidata end tavaliselt parema, sõbralikuma ja tolerantsemana. Osav juht vestleb oma inimestega, uurib firmas toimuvat ja töötajate omavahelisi suhtlemisi. Oluline on mitte urgitseda, vaid tunda siirast huvi oma meeskonna käekäigu ja heaolu vastu, mida inimsuhted tugevalt mõjutavad. Ka lõunapausidel või kohvinurgas lobisedes saab juht jälgida, mis tiimis toimub, kas tekivad grupeeringud ning keda püütakse vältida.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: STOPP: Miks ei saa ega tohi ainult CV põhjal otsustada, keda palgata?