6 viisi, kuidas muuta oma organisatsioonikultuur paremaks

Pärast organisatsioonikultuuri analüüsimist võib tekkida soov, tahe või vajadus seda teadlikult parendada. Millised on need võimalused, kuidas organisatsioonikultuuri paremaks, sujuvamaks, positiivsemaks ja meeldivamaks muuta?

  • Küsi töötajate käest otse

Suhtle oma inimestega. Vahet pole, kas sa töötad antud ettevõttes või oled neile teenusepakkuja, siis inimestega suhtlemine otse ja konkreetselt on oluline komponent juhtimiskultuuri parandamiseks. Uuri, mis neile meeldib ettevõtte puhul ja mis neile ei meeldi, mida nad juhtimises positiivset ja negatiivset välja toovad, mismoodi nad ise asja paremaks tahaks teha ja millest puudust tunnevad.

  • Suhtle ausalt ja avameelselt ülemus(t)ega

Juhtimiskultuur algab ülemustest. Juhtidega ausalt, otse ja avameelselt suhtlemine avab teema olulisust, vajadust ja tausta. Juhid ehk ei olegi teadlikult oma väärtuste ja juhtimisstiili olulisusest, mõjust ning laiapõhjalisusest. Jagades juhtidega töötajate vajadusi, soove ja puudujääke ning vastupidi, saab rakendada mõlemapoolset kommunikatsiooni, muutmaks sisekliimat läbipaistvamaks, ausamaks ning paremaks.

  • Tehke ühisüritusi

Üks organisatsioonikultuuri olulisi osasid on ühisüritused koolituste, seminaride, konverentside, võistluste, suve- või talvepäevade, töötubade vms näol. Ühendades kasuliku meelelahutusega saab üheskoos astuda sammu edasi arengus ning samal ajal ka toredasti koos aega veeta. Vabas õhustikus asjade arutamine võib viia tulemusteni, mida koosolekulaua taga ei saavuta.

  • Viige läbi PERFI töötuba

Olen personalikaardistuse treeningu PERFI välja töötanud just selleks, et ettevõtetel oleks suurepärane tööriist, mille kaudu ja abil parandada organisatsioonikultuuri. Läbi PERFI töötoa tulevad välja meeskonna tugevused ja nõrkused, valukohad ja isiksuslikud erinevused. Juht saab pärast treeningut põhjaliku analüüsi, mis annab talle suurepärase ülevaate, mida juhtimiskultuuris muuta, et olukorda märkimisväärselt parandada. Töötajad saavad aga turvalises keskkonnas ausalt rääkida, vastates küsimustele, mida muidu ei oskagi küsida.

  • Muutke keskkonda pisikeste asjadega

Organisatsioonikultuur ei ole ainult ühisürituste kvaliteet. Vastupidi – see sisaldab endas palju väikest ja tihtipeale nähtamatut. Töökeskkonda saab paremaks ja inimsõbralikumaks muuta näiteks laudade asetuse muutmisega, valgustuse parendamisega, telli kontorisse reedeti näiteks puuvilju, pane tualettruumidesse kätekreemid, luba koeri kontorisse tuua, too sidrunit ja veekannud maitsevee valmistamiseks, paku inimestele sünnipäeva puhul lühendatud tööpäeva võimalust, muuda kontor hubasemaks toataimede ja vaipadega jne.

  • Hakkake teadlikult tunnustama, märkama ja tänama

Ilus kontor ja mitu ühisüritust aastas ei pruugi automaatselt tõsta inimeste heaolutunnet. Inimesed soovivad tunnustust, tänu, märkamist ja väärtustamist. Tunnustav sõna juhilt võib tõsta motivatsioonitaset märgatavalt! Teadlikult inimestes hea märkamine ja selle väljendamine võiks olla nii tipp- kui keskastmejuhtide kindel suund, parandamaks töötajate tuju, teotahet ja motivatsiooni.

Juhtimiskultuuri parandamise võimalusi on lõputult. Need on minu hinnangul esmased, mida kohe pea igas ettevõttes teha saab. Mida spetsiifilisem on firma tegevusvaldkond, seda rohkem tuleb süüvida töötajate vajadustesse, soovidesse ja võimalustesse, et midagi muuta.

Kuula ka, mida räägib teile professionaalsest värbamisest Enesekindlusvabriku asutaja Ketlin Kasak SIIT.

Loe veel: Hea organisatsioonikultuur muudab värbamisprotsessi oluliselt lihtsamaks